Dar viena špyga sausajam įstatymui

Nuoširdžiai sakau – užpypino mane įstatymleidžiai su savo nesąmonėmis, dievaži.

Šįkart vėl apie alkoholį. Na, nesu aš toks didelis taurelės mėgėjas. Neatsisakau bokalo-kito, pasimėgauju vynu ar konjaku, nieko čia blogo. Visi mes – suaugę žmonės ir galim sau leisti tokius “guilty pleasures”. Betgi gerbiamiems seimūnams, kurie leidžia “blaivystės” įstatymus, tačiau išėję iš posėdžių salės kuo ramiausiai geria ir netgi sėda už vairo, galiu pasakyti – užsipypinkit vietoje, pypt!

Mano blogas – kultūringa vieta, nenoriu keiktis.

Tauta gėrė ne dėl to, kad alkoholis buvo pardavinėjamas visą parą, o dėl to, kad nebuvo darbo. Vietoje to, kad spręstų socialines problemas (alkoholizmas, be abejo, yra viena iš jų, tačiau ji kyla iš nedarbo – ergo užburtas ratas), valdžia nusprendė kirsti per blogio žiedus: atseit, jei nebus kur nusipirkti alkoholio, niekas negers. Kaip tarė, taip padarė – jau šeštas mėnuo, kaip naktimis alkoholio nusipirksi tik baruose, “taškuose” ir iš taksisto bagažinės. Pastarieji, spėju, klesti. Ne taip skaudžiai sumažinti tarifai kandžioja.

Na štai – po 22:00 nei degalinėse, nei kioskuose, nei parduotuvėse alkoholio negausi. Kai kurie kioskai greitai prisitaikė prie padėties: prie būdelių pridūrė pavėsines, pastatė kelis stalus ir taburetes, pasiėmė atitinkamą pažymą, štai tau – buvo kioskas, dabar jau – baras. Pilsto alų ryte, vakare, naktį, kada nori. Normalūs barai (suprask, ne “evoliucionavę” iš kioskų) irgi nesiskundžia – žmonės mieliau laiką leis ten, kur pastoviai gaus išgerti, negu burs iš kavos tirščių ir šoks lietaus šokį dėl ugninio vandens litro. Pastovumas yra vertybė.

Prastai, esu tikras, degalinėms – bent jau mano gimtajame mieste jos buvo vienintelė vieta, kur naktį parduodavo alkoholį. Dabar jos naktį nebedirba – nėra prasmės. Dėl tų kelių prašalaičių, norinčių nusipirkti submariną ar užsipilti litrą-kitą degalų nėra prasmės pernakt laikyti darbuotojo ir mokėti jam pusantro tarifo. Nors imk, ir iš degalinės barą daryk. Praranda žmonės darbą – kokie du žmonės degalinės personale tampa nebereikalingi.

Nelegali prekyba alkoholiu ir jo surogatais klesti. Deja, nėra realios galimybės paskaičiuoti, kiek buvo uždirbta iš tokiu būdu parduotų svaigiųjų gėrimų, tačiau jei už visą ta alkoholio kiekį būtų paimti akcizo mokesčiai, esu tikras, ne vieną mokyklą būtų galima pastatyti. Tačiau čia tik oras, įsivaizduojami pinigai – įstatymo autoriams svarbesnis legaliai nupirkto alkoholio kiekio sumažėjimas. Bet palauk – žmonės vis dar geria, gal net labiau nei anksčiau, bet perka mažiau? Ne, perka atitinkamai daugiau, tik perka ten, kur pigiau, ir kur galima gauti bet kuriuo paros metu, netgi su pristatymu iki namų slenksčio. Dar vakar jis buvo langų plovikliu, dabar tu pjaustai agurkėlius – užkandai.

Liaudis geria, mieli seimūnai, ne iš gero gyvenimo, ir ne dėl perdidelės (jūsų manymu) laisvės. Geria, nes gyvenimas yra sunkus, geria, nes blaivūs negali užmigti, geria, nes neturi darbo, geria, nes bijo būti vieni, o prie taurelės – visi draugai. Ne alkoholio pardavimą reikia drausti, o spręsti problemas. Alkoholio pardavimas gali būti naudingas – mokesčiai juk į valstybės iždą nusėda.

O tuo tarpu – į sveikatą.

  1. os
    June 6th, 2009 at 17:07
    Reply | Quote | #1

    aha, pilnai pritariu, reikia spresti problemas, o ne del nedarbo ar nevilties gerti :/

  2. June 6th, 2009 at 20:57
    Reply | Quote | #2

    Pilnai pritari kam? ;)

  3. os
    June 7th, 2009 at 20:26
    Reply | Quote | #3

    pritariu, kad problemas reikia SPRESTI -
    visu geriausia patiems, asmeniskai….o ne gerti ir laukti kad valdzia atnes darba ar dar ka nors ;)

  4. June 7th, 2009 at 21:33
    Reply | Quote | #4

    … arba bent jau leis gerti tada, kai noriu gerti, o ne kada jie pasako. ;)

  5. os
    June 8th, 2009 at 12:30
    Reply | Quote | #5

    neleis…..ir sutaupys porą gramų pilkosios medžiagos ;)

  6. June 8th, 2009 at 12:52
    Reply | Quote | #6

    O ar nebūtų logiškiau, jei aš spręsčiau, kam ir kaip turėčiau taupyti savo pilkąsias ląsteles? O ne “valdžia”, “jie”, “kasnors”? Ir jeigu jau nusprendžiu jų netaupyti, ar tai neturėtų būti mano reikalas?

  7. os
    June 8th, 2009 at 16:49
    Reply | Quote | #7

    rizikuojam leistis į nesibaigiančią diskusiją apie kontrolę, anarchiją, demokratiją ir tolimesnes filosofijas :/

    man būtų labai įdomu išgirsti tavo būdus kaip mažinti alkoholio vartojimą…

    (žinoma, jeigu sutinki, kad alkoholis YRA problema, kad jis griauna gyvenimus, sveikatą….kad niekinis mūsų tautos sąmoningumas šiuo klausimu pareikalauja aukų gatvėse ir ne tik, kad girti mažamečiai nėra gėris ir kad reikia imtis kažkokių priemonių)

    jei nesutinki, tai ignore užklausimą.

  8. June 8th, 2009 at 21:28
    Reply | Quote | #8

    Alkoholis, kaip ir rūkymas, yra labai blogas dalykas, su tuo aš sutinku.

    Nesutinku su jų sprendimo būdais. Pati paminėjai, kad tai niekinis mūsų tautos sąmoningumas kelia problemas. Būtent nuo to ir reikia pradėti norint sumažinti alkoholizmą. Mažamečiai geria, nes geria jų tėvai, o tėvai geria, nes būdami mažamečiais matė, kaip geria jų tėvai. Pradėti reikia nuo tėvų, o ne nuo vaikų, tačiau nereikia pamiršti ir jų. Geriantys tėvai yra perdaug pasinėrę į savo problemas ir jų skandinimą alkoholyje, kad susimąstytų kaip tai paveiks jų atžalas. Alkoholizmas, kaip ir narkomanija, priklausomybė nuo interneto ir absoliučiai visos priklausomybės yra patalogijos, ligos, ir jas reikia gydyti. Tai yra psichologinės ligos, ir gydomos jos turi būti psichologų, stengiantis surasti problemos šaknis ir jas išrauti. Žinau, skamba utopiškai, tačiau yra šalių, kuriose procesas yra ganėtinai arti utopijos - tai duoda vilties, kad galbūt kadanors ir Lietuvoje tai bus įgyvendinta.

    Nutaikęs laisvą akimirką paieškosiu informavcijos apie tai. Koledže kažkada dėstytoja pasakojo apie tai, bet jau pamiršau.