JIE visada stebi

Facebook yra pavojinga vieta. Į jį sukrauti gi galima viską, visą savo gyvenimą: pradedant nuotraukomis, elementaria informacija (mokyklos, šeima, seksualinis gyvenimas, nepamirškime, kiek informacijos apie žmogų galima sužinoti, kai peržiūri jo daromus “quiz’us”), baigiant nuotraukų “tag’inimu”. Buvai kokiam vakarėlyje, nusigėrei kaip rusų jūreivis per Jūros šventę, šokai ant stalo, tačiau viso to nepameni? Nieko tokio, koks nors buvusio klasioko brolis, kuris kaip tyčia tame vakarėlyje vaidino Kipso vaidmenį, tikrai nepamirš įdėti šių nuotraukų į savo profilį ir pažymėti, kad štai šis dailus jaunikaitis, ekshibicionuojantis savo pasididžiavimą padavėjai, esi tu. Ir tik laiko klausimas, kada tavo kolegos ir šeimos nariai apie tai sužinos.

Situacija, paminėta aukščiau, yra be jokios abejonės gryniausia fikcija. Kaip ir viskas irštvoje. Elementariausiai bandau iliustruoti savo mintį. Lietuva prie tokio tipo socialinių tinklų dar nėra pratusi. Turėjome one.lt (kurį, dėkui die, sąmoningiausi jau apleido ir paliko suniokoti jaunėliams), point.lt, galiausiai frype.lt, nepamirškime draugas.lt, pazintys.lt ir kitų, tačiau juose visuose privatumas buvo iki tam tikro lygio garantuotas. Net ir patys vartotojai saugojosi, atrodytų, labiau. Didžioji dauguma, bent jau.

Dabar gi, kai Lietuvą užplūdo Facebook virusas, vartotojai savanoriškai išsižada savo privataus gyvenimo. 95% pasivadinę tikrais vardais ir pavardėmis, neslepia savo darbovietės (kas yra puiki medžiaga socialinei inžinerijai), gimimo datos, dar pridurkime aukščiau minėtas nuotraukas, draugų sąrašus, statuso atnaujinimus (ypatingai skanus kąsnelis). Mėnesį sekęs tokį vartotoją, ypač jei jis buvo pakankamai aktyvus, gali surinkti daugiau informacijos nei KGB anksčiau rinkdavo apie pankuojančius moksleivius.

Apie ką aš čia? Pristabdykite arklius. Sakote, jūs niekam neįdomūs? Klystate. JIE visada stebi. Analizuoja. Ir veikia. Vadinkite mane paranojiku, ir suduokite per nagus, jei pats kažkur nuklysiu.

15 Responses to “JIE visada stebi”

 1. August 15th, 2009 | 07:17

  chia apie debiliukus? O_o

 2. Giedrius
  August 15th, 2009 | 10:09

  Trūksta tik x-failų muzikėlės fone…
  Jei rimčiau, tai gal galėtum apibrėžti, kas yra tie „JIE“? :)

 3. August 15th, 2009 | 13:23

  Tai faktas, kad reik galvot, ką keli, bet kartais tiesiog, kaip pats minėjai, kas nors kitas įkelia ;)

 4. Rena
  August 15th, 2009 | 18:47

  stebi JIE, bet stebime ir MES, taip kad gal nieko tokio:)

 5. August 15th, 2009 | 22:20

  >> pala pala.., taip, apie tuos pačius.

  >> Giedriau, jie yra numatomas priešas. Asmenys (arba nebūtinai), kurie suinteresuoti rinkti informaciją. Ir esant reikalui (arba ne) ją panaudoti (arba ne) prieš tave. Visgi reikia nepamiršti, kad jų gali ir nebūti, tačiau tai nereiškia, kad jų nereikia saugotis.

  >>Pauliau, kiek žinau, nors dar neteko susidurti, facebooke gali kontroliuoti turinį, kurį įkelia kiti vartotojai ir kuris yra susijęs su tavimi. Pavyzdžiui, nuimti kitų uždėtus tag’us. Pataisyk, jei klystu. Blogiausiu atveju, galima paprašyti paties vartotojo. Pačiu blogiausiu atveju, susisiekti su adminais.

  >> Rena, teoriškai, tai tiesa. Skirtumas tik tas, kad kai jie stebi mus, mes to nežinome, o jie žino. Kai mes stebime juos… Na, mes paprasčiausiai niekada nežinome, ar mes juos stebime. Arba ar mes stebime juos. Arba ar juos mes stebime.

 6. Rena
  August 16th, 2009 | 16:38

  Manai, jie zino, kad mes juos stebime? Jei taip,tai analogiskai: mes turetume zinot, kad jie mus stebi, nes jiems mes esame JIE. ar ne taip?:)

 7. August 16th, 2009 | 21:51

  Teoriškai, taip. Mes jiems esame Jie. Čia, žinoma, tik su ta sąlyga, jeigu tu žmones stebi su intencija surinktus duomenis panaudoti prieš tuos jau žmones.

 8. August 16th, 2009 | 22:15

  atidžiai apsinagrinėjau save feisbuke ir neradau girtų foto.. matyt dėl to kad nepasigerinėju ((: bet aišku, reik galvot ką dedi ir reik privacy settings susitvarkyt.
  jei norit tapt dar labiau paranojikais skaitykit “The Traveller”, autorius John Twelve Hawks. aš į kiekvieną kamerą su nepasitenkinimu pradėjau žiūrėt (:

 9. yyy
  August 16th, 2009 | 22:50

  Galima gyventi, bijant puolimų, karo, autoritarizmo, “saugumo”. Tačiau dauguma geriau renkasi gyventi nesitikėdami krizių, karų, kalėjimo ir t.t. Čia labiau požiūrio ir psichologinės būsenos klausimas.

  Beje, jeigu jau neva bijote viešintis, tai visų pirma nustokite rašinėti blogus ir komentarus. Taip atsiskleidžiate labiau negu tag’indami nuotraukas.

 10. August 16th, 2009 | 23:46

  shiny, su išgėrinėjimais čia kaip papuola :) ir šventieji suklumpa.

  o aš dirbu oro uoste, kur kamerų nėra nebent tualetuose ir personalo kambaryje. visą laiką juose neprabūsi. jei imčiau taip paranojiškai ir įtariai žiūrėti į kiekvieną kamerą, būtu sunku dirbti. :)

  yyy, kiekvienam savo. vieni perdėtai bijo visų šių negandų (kas yra negerai, nes imi saugotis net to, ko nėra), kiti gyvena nekreipdami dėmesio į nieką (kas vėlgi nėra gerai, nes kai neganda užklumpa, būni jai nepasiruošęs), kiti laikosi sveiko atsargumo ir saugosi, tačiau proto ribose. vaikščioti po miestą su ilgu lietpalčiu ir ant akių užsmaukta kepuraite arba visiems praeiviams dalinti savo detalų CV, kas kam geriau.
  vietoje pavartotas “neva”. viešintis nebijau. antraip neturėčiau blogo ar facebook paskyros, ir niekur nieko nekomentuočiau. šiame įraše minima paranoja nukreipta prieš išorinius veiksnius. kitų žmonių skleidžiamą informaciją. savęs aš nebijau. žinau ką rašau ir ką noriu tuo pasakyti.

 11. August 17th, 2009 | 00:20

  Visgi paranoja, demesio stoka ir t.t, ir pan.
  Nu ir ka tie x-JIE su ta info darys??? gimimo data, foto, komentarais parasytai ir t.t.
  Tokio bllsht cia pripilta. Faktas - reikia but tolerantisku, bt to, kuo galbut ir galima butu pasinaudot - asmens kodas, korteliu nr, kodai ar pan niekas gi neskelbia.
  O tai info, kuria cia paraso dabar galima suzinot apie betkuri Lietuvoj daugiau zinoma zmogu - gimimo data, darbas, nuotraukos ir pamparam.
  Visgi mano demesi atkreipei, bt noretusi argumentuotos nuomones, o ne siaip sapaliones.

 12. August 17th, 2009 | 12:44

  [...] tokius įrašus, ir dar sugrauži paranojinę bet deja labai realistišką knygą  “The traveller” [...]

 13. August 17th, 2009 | 22:06

  NuJO, kokios dar argumentuotos nuomonės? aš tik sakau, kad reikia saugotis. prieš spaudžiant “Submit” pagalvoti, ar kadanors tai neatsisuks prieš tave. better safe than sorry.
  pasaulyje egzistuoja daugybė naivių žmonių. žmonių, kurie sako “o kam aš galiu būti įdomus”. žinau, nes kažkada pats taip maniau ir pažinojau žmonių, kuriems naudojantis keyloggeriais ir kuo-tik-ne buvo nulaužti paštai, sužinoti kitokių servisų prisijungimo duomenys. čia, tarp kitko, yra dar viena priežastis, kodėl aš bijau dabar taip eskaluojamo asmens duomenų centralizavimo internete, clouds etc.
  taigi, naivūs žmonės - sužinojęs žmogaus vardą ir pavardę, darbovietę, keletą asmeniškesnių smulkmenų (adresas, tel. nr., vaikų/sutuoktinių vardai) gali naudodamasis ta pačia įraše paminėta socialine inžinerija iš jo išgautis +/- viską. “Laba diena, ponia Aldona, atsiprašau kad trukdau savaitgalį, čia iš darbo buhalterijos, gal galite pasakyti savo kortelės CVV2 kodą, čia reikia sudarinėti algalapius…” O jeigu poniai Aldonai įtaigiu balsu pasakai, kad REIKIA, tai ir gauni.
  kak nebutj, svarbu, kad atkreipiau.

 14. os
  August 18th, 2009 | 15:57

  pilnai sutinku su Valdemaru. šiandien gal nieks tavim nesidomi, o rytoj gali ir susidomėti. yra įvairiausių iškrypėlių ir idiotų, niekada negali žinoti, kam netyčia ant kojos užminsi….
  stalker’iai persekioja ne tik įžymybes, o psichiniai ligoniai ne visi uždaryti ir skaičiuot nemoka….dažnai jie būna labai gudrūs….
  brrrrrrrrr :)
  bet ir šiaip, jau gi ne kartą kalbėta, kaip darbdaviai savo darbuotojus googlina…

 15. August 24th, 2009 | 01:22

  [...] gyvenime taip yra – pradžioje atsiranda mada, o vėliau pasipila kritika. Pradžioje naudojamės kuo nors visi, o paskui tai vadiname „mažvaikių užsiėmimu“ arba [...]

Leave a reply