filmų įgarsinimas ir “devintasis rajonas”

Iniciatyva savarankiškai garsinti filmus yra sveikintina, juk net I. Valinskienė tai daro, tačiau ji bent jau turi tam reikalingų savybių - gerą balsą, intonacijas ir ką-tik-ne. Be to, ir atitinkamas sąlygas - studija, visi bajeriai. Bet jau kuris laikas žiūriu filmus iš vieno lietuviško torentų portalo ir jie būna įgarsinti savų balsų - entuziastų, kurie “turi noro ir mikrofoną”. Smagu, bet to neužtenka. Jei darai, daryk gerai. Jei negali daryt, nedaryk iš viso. Jei negali nedaryti… Ką žinau, vistiek nedaryk.

Dažniausios problemos būna su vertimu ir intonacijų naudojimu. Vertimą, velniai žino, gal ne jie daro, bet jei turi nors menkiausių anglų kalbos žinių, suprasi kur yra visiška nesąmonė. Įgarsintojams, matyt, tų žinių nereikia.

Po vieno iš tokių pasiskundimų draugų ar kolegų kompanijoje gavau pasiūlymą nežiūrėti tų filmų. Bėda tame, kad dažnai ten filmai pasirodo greičiau, nei pavyzdžiui TPB ar torrentz.com, o aš visiškai neturiu kantrybės laukti. Dėl to vakar ten radęs “DISTRICT 9″ nė nesudvejojau ir parsisiunčiau (dar vienas puikus dalykas - vidutinis greitis siunčiant būna 1,5 MB/s).

Filmui duodu 10/10. Paprastai filmai apie ateivius, o konkrečiai jų invaziją būna apie tai, kas vyksta prieš. Ši juosta, tuo tarpu, parodo kas gali nutikti po to. Pagarba scenarijaus autoriui už netradicinį požiūrį į koncepciją ir atsiribojimą nuo klišių bei standartų (paprastai amerikiečiai yra vadinami “pasaulio mentais”, o tokiuose filmuose jie tampa “visatos mentais”), nors iš kitos pusės - standartų nesilaikymas po truputį tampa standartu. Iš tiesų yra keista ir kiek nesmagu, kad nežemiškos būtybės būtinai turi būti vaizduojamos arba itin laukinės, arba superintelektualios. Šiame filme pasirinktas pirmas variantas (antruoju variantu apeliuoju į neseniai žiūrėtą nespalvoto kino šedevrą “The Day the Earth Stood Still”).

Nuostabu žiūrėti, kaip filme ignoruojamos valstybės ir tautos - egzistuoja tik MNU ir krevetės, žmonės ir ateiviai. Jau anksčiau galvojau, ko reikia pasauliui, kad būtų pamiršti skirtumai tarp rasių, seksualinių orientacijų ar lyčių. Sociologinis sprogimas, tokio masto kaip daugiau nei milijono ateivių nusileidimas šalia vieno iš didžiausių pasaulio miestų, būtų pats tas. Pradžiai vien tik suvokimas, kad mes nesame vieni visatoje, būtų pakankamas šokas. Ką jau ten tos smulkmenos kaip “kas yra juodas kas yra baltas” arba “moterys negali dirbti vyriško darbo”. Automatą į vieną ranką, granatą į kitą ir pirmyn šaudyti.

Maloniai nuteikia pats filmo formatas - pseudo dokumentinis, dalis iš stebėjimo kamerų, dalis “imant interviu”. “Specialiosios operacijos” filmuojamos taip, kaip rodoma per 60 minučių, primena po 9/11 kurtus filmus, kurie kuriami tam, kad “žmonės pasimokytų iš istorijos”.

7 Responses to “filmų įgarsinimas ir “devintasis rajonas””

 1. Oni
  September 20th, 2009 | 17:08

  Įgarsinimas išvis yra kažkoks filmo gadinimas. Užtenka ir subtitrų – intonacijos, balso tonas puikiai girdisi ir iš pačių aktorių lūpų, net jei jis kalba nesuprantama kalba.

 2. Taute
  September 20th, 2009 | 17:30

  Taip, taip, su ta pacia filmu igarsinimo problema susiduriau ir as. Atrodo, atisiunti gera, isgirta filma, atsisedi paziuret, o ten kazkoks bachurelis sau po nosim burba neaisku ka, neaisku kaip. Todel nebesisiunciu filmu su megejisku igarsinimu. Imu tik su titrais, na, arba tiesiog originalo kalba. Valdi, patariu ir tau taip ;)

 3. September 20th, 2009 | 18:23

  @Oni, tikrai taip. O dar geriau be jokių vertimų - žiūrėti originalo kalba net ir tau nežinomos kalbos filmus yra so much fun. Gali pats kurti dialogus ir vaidmenis.

  @Taute, kartais tiesiog neina. Griebi filmą, nes labai nori jį pažiūrėt, o prasidėjus jam imi gailėtis. O išjungti pradėto žiūrėti filmo aš nemoku. :)

 4. September 20th, 2009 | 19:45

  Na jei taip jau skundžiasi ponas straipsnio autorius, tai gal jam pačiam reikėtų išmokt anglų kalbą ir žiūrėt filmus originalo kalba ? Tuomet ir skųstis nereikės, ir žmonėm noro kažką iš įdėjos daryt nenumušinėt ? O jei ir tokie dalykai netinka, tai gal geriau išvis ignoruot torrent’ą, įsivaizduot, kad jo nėra, nes, kaip matau, ir filmą Tau sugadina, ir nuotaika numuša, ir kitus užknisi savo beprasmiškais pasisakymais. :)

  O kas liečia filmą, tai aš taip pat labai juo patenkintas, savoj apžvalgoj jį pavadinau ‘šiandienine kino klasika’ ar kažką panašaus. :)

  Žodžiu, sekmės ir nesiskųsk dėl to, ką gali apeit.

 5. September 20th, 2009 | 20:22

  @Filmai, laukiau tokio komentaro :) juk pasauly yra tik geri dalykai ir bet kokia kritika (tamstos url irgi yra kinokritika) yra labai blogas dalykas, kurio reikia vengti. kai mažas vaikas atneša tau savo piešinį ir sako “dėde dėde ar glažiai nupiešiau?”, yra normalu sakyti “taip, mažuti, tai pats gražiausias mano matytas piešinys”. bet ten gi jau suaugę žmonės daro dalykus.
  Jeigu nori normaliai padiskutuoti, nevadink kitų žmonių jiems-patiems-svarbių minčių “beprasmiais pasisakymais”. žeidžia ir skauda :) o jeigu užknisa - neskaityk. esame laisvi žmonės.

 6. September 21st, 2009 | 10:26

  Man tai labai faini Goblino rusiški filmų vertimai. Nes ten verčiama su aiškiu tikslu - kuo šmaikščiau ir juokingiau. Jei lietuviai taip sugalvotų ir įvykdytų, tai būtų pagirtinas žingsnis.
  Dėl “9 rajono” - pritariu nuomonei, kad geras filmas. Aš apie jį irgi savo nuomonę išdėsčiau http://mato-taupa.livejournal.com/1798.html

 7. September 21st, 2009 | 11:42

  @Matotaupa, visiškai sutinku - goblino vertimas vertė visą mano kartą verkti iš juoko. žiūrėsim… gal ką nors ir mes sugalvosim :)

Leave a reply